Oddział Noworodkowy

6g6b9187-2

 

Ordynator: lek. med. Joanna Bylińska
Położna oddziałowa: mgr Katarzyna Jackowiak

Personel:
Oddział zatrudnia 7 specjalistów w zakresie neonatologii, w tym dwóch Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych, 19 pielęgniarek i położnych

Liczba miejsc: 16 (w tym 13 łóżeczek i 3 inkubatory)
Telefony:
Centrala: 61 285 40 31
Dyżurka lekarska: w. 284
Dyżurka pielęgniarska: w. 274

Odwiedziny pacjentów: od godz. 13:00 do 17:00.
Maksymalnie 1 osoba do 1 pacjenta, a w szczególnych sytuacjach – 2 osoby.
Obowiązkowe jest noszenie maseczki.

Miło nam poinformować, że Szpital Średzki przystąpił do programu pod nazwą “Oko na malucha”. W ramach tego programu rodzice noworodków będą mogli pozostać w stałym kontakcie ze swoimi maluszkami, dzięki kamerom umieszczonym nad inkubatorami. Rodzice mogą obserwować swoje maleństwa, mówić do nich, a dzieci słyszą głos najbliższych. W programie może wziąć udział każdy rodzic, którego maluch znajduje się w naszym szpitalu i jest to zupełnie bezpłatne.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.

Wniosek o przyłączenie do programu

Misja Oddziału:


Z dniem 01.09.2022 roku Oddział Noworodkowy z II stopieniem referencji. Oddział Noworodkowy posiada trzy obszary (Opieka Ciągła, Pośrednia i Opieka Intensywna). II stopień referencji gwarantuje szybszą reakcję w przypadku ciężkiej choroby lub wcześniactwa, co stwarza możliwość natychmiastowego zastosowania intensywnych procedur. Warto zaznaczyć, że II stopień referencyjny pozwala przyjmować dzieci z zewnątrz, czyli ze szpitali o niższym stopniu referencyjnym, a także te noworodki, które zostały wypisane do domu, ale ze względów zdrowotnych muszą wrócić do szpitala.

W oddziale prowadzone są programy profilaktyki zdrowotnej, tj. badanie przesiewowe w kierunku wrodzonych wad serca, wad słuchu, rdzeniowego zaniku mięśni, fenyloketonurii, hipotyreozy, mukowiscydozy, chorób metabolicznych, profilaktyka choroby krwotocznej noworodków oraz zakażeń przedniego odcinka oka. Jako jeden z nielicznych ośrodków w kraju u każdego noworodka wykonujemy przesiewowe badanie różowego refleksu z dna oka – badanie ma na celu wczesne wykrycie zaćmy wrodzonej.

U noworodków wymagających diagnostyki ultrasonograficznej wykonywane są badania USG w zakresie mózgowia, narządów jamy brzusznej, serca, płuc i stawów biodrowych.

Realizujemy wytyczne rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, w tym promocja karmienia naturalnego. Staramy się stworzyć optymalne warunki dla matki i dziecka do rozpoczęcia i kontynuacji wyłącznego karmienia piersią.

Promocja Karmienia Naturalnego:
Nasze pacjentki mają możliwość skorzystania z opieki i wsparcia certyfikowanych doradców laktacyjnych: lek. med. Joanna Bylińska, lek. med. Malwina Kuźniak.

W trakcie hospitalizacji:
Pomagamy przy podejmowaniu decyzji dotyczącej sposobu karmienia.
Warto pamiętać, że o sposobie karmienia decydują Rodzice, zaś personel szpitala pomaga w realizacji karmienia naturalnego. Staramy się udzielać spójnych informacji, zgodnych z aktualną wiedzą na temat laktacji i metod karmienia. W szpitalu noworodek jest karmiony sztuczne wtedy, kiedy istnieją medyczne przeciwwskazania do karmienia piersią lub jeśli matka podejmie taką decyzję.

Kontakt „skóra do skóry”:
Oddział neonatologiczny jest partnerem akcji „szpital przyjazny kangurom”.
Po narodzinach umożliwiamy twojemu dziecku „miękkie lądowanie” – maluch kładziony na brzuchu mamy z mniejszym stresem wchodzi w nowy świat. Ma też szansę wykazać się inicjatywą prezentując gotowość do ssania i szukając piersi. Będziemy w pobliżu kontrolując cechy dobrego przystawienia do piersi, a w razie potrzeby zaoferujemy pomoc.

Nasze wsparcie w trakcie podejmowania pierwszych kroków:
Pierwsze karmienia to czas kiedy mama uczy się, jaką ma przybrać pozycję, jak ułożyć dziecko, jak podać mu pierś. Dziecko z kolei uczy się chwytać i ssać pierś. Staramy się asystować przy pierwszych karmieniach na oddziale położniczym. Chcemy, aby mama wychodząc ze szpitala wiedziała:

– Jak samodzielnie, prawidłowo przystawiać dziecko do piersi.

– Czy podczas karmienia dziecko prawidłowo chwyciło pierś, prawidłowo ssie i połyka mleko.

– Czy pierś jest już opróżniona i należy dziecko przystawić do drugiej.

– Jakie są oznaki tego, że dziecko się najada.

Na oddziale dostępne jest wyposażenie ułatwiające karmienie naturalne:
Są to laktatory, poduszki do karmienia, podnóżki ułatwiające znalezienie mamie optymalnej pozycji, produkty pielęgnacyjne i opatrunki gojące na skórę piersi.

A co po opuszczeniu oddziału?

Poradnia neonatologiczna:
Przy szpitalu działa komercyjna poradnia neonatologiczna.
niektóre z dzieci potrzebują dalszej obserwacji specjalisty po wypisie szpitala. Są to między innymi wcześniaki, dzieci z wadami wrodzonymi, noworodki z niedotlenieniem lub innymi problemami, które wystąpiły w okresie okołoporodowym.

W poradni neonatologicznej zajmujemy się monitorowaniem rozwoju psychoruchowego Twojego dziecka do końca 2. roku życia.

Podczas wizyty:

– zbierzemy dokładny wywiad dotyczący przebiegu okresu okołoporodowego;

– zbadamy dziecko;

– zważymy je i zmierzymy odnotowując to na specjalnych wykresach (tzw. siatkach centylowych), służących do kontrolowania prawidłowości wzrastania dzieci;

– wykonany niezbędne badania USG;

– wydamy zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

Poradnia laktacyjna:

Czasem noworodek i mama potrzebują wsparcia laktacyjnego już po wypisie do domu, np. w nawale pokarmu, zastoju lub zapaleniu piersi, przy nadmiarze lub niedoborze pokarmu, nieprawidłowych przyrostach masy ciała dziecka, czy skróconym wędzidełku języka.

Jak będzie przebiegać wizyta?

– na początek zbierzemy wywiad odnośnie okresu poporodowego, dotychczasowego karmienia, chorób, diety itp. Zapytamy Cię o problem, z którym się do nas zgłosiliście;

– zbadamy piersi karmiącej mamy oraz obejrzymy dziecko, ze szczególnym uwzględnieniem okolicy jamy ustnej, napięcia mięśniowego i odruchów noworodkowych;

– obejrzymy akt karmienia, w razie potrzeby skorygujemy postępowanie lub przeprowadzimy instruktaż prawidłowego przystawiania do piersi. W przypadku konieczności podcięcia skróconego wędzidełka języka, przeprowadzimy zabieg na miejscu;

– na koniec otrzymasz pisemne zalecenia laktacyjne będące podsumowaniem wizyty.

Poradnia preluksacyjna:

W ramach wizyty wykonywanie jest przesiewowe badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych. Po raz pierwszy badanie to należy wykonać do 4. – 6. tygodnia życia dziecka, a po raz drugi między 12. a 14. tygodniem. Kolejne badanie wykonuje się dopiero, gdy dziecko zaczyna chodzić.

Godziny pracy poradni i CENNIK usług:

Poradnia neonatologiczna:

Poniedziałek – piątek, godz. 10:00 – 15:00

Czas trwania wizyty – około 30 minut

Koszt wizyty: Cennik

Podczas wizyty lekarz może wykonać USG przezciemieniowe, jamy brzusznej i przesiewowe USG serca.

UWAGA! Dla noworodków urodzonych w naszym szpitalu wizyta pierwszorazowa jest BEZPŁATNA.

Poradnia laktacyjna:

Poniedziałek – piątek, godz. 10:00 – 15:00

Czas trwania wizyty – około 60 minut

Koszt wizyty: Cennik

Podcięcie skróconego wędzidełka podjęzykowego: dodatkowe 50 złotych

Poradnia preluksacyjna:

Poniedziałek, wtorek i piątek, godz. 10:00 – 15:00

Czas trwania wizyty – około 15 minut

Koszt wizyty: Cennik

Promocja dla noworodków urodzonych w naszym szpitalu: koszt wizyty 100 złotych

Regulamin pobytu i odwiedzin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Font Resize
Kontrast