Lepsza diagnostyka w zakresie pulmonologii

Oddział Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego od niedawna dysponuje dostępem do nowoczesnego tomografu komputerowego, a także możliwością przeprowadzania badań spirometrycznych oraz konsultacji ze specjalistą pulmonologiem. Jest to dobra wiadomość szczególnie dla pacjentów z chorobami układu oddechowego.

Na początku roku zakończył się remont pracowni tomografii komputerowej oraz instalacja nowoczesnego, 16-rzędowego tomografu. Nowy model charakteryzuje znacznie lepsza jakość obrazowania niż w przypadku wcześniej wykorzystywanego urządzenia, a także możliwość wykonywania większej liczby badań, w tym również tomografię klatki piersiowej. Dzięki cyfrowemu przekazywaniu obrazu z tomografu, lekarze podczas badania mają bieżący kontakt z radiologiem, co ułatwia szybką diagnostykę pacjenta.

Aby podwyższyć jakość leczenia, Szpital Średzki poszerzył kadrę lekarską o specjalistę pulmonologa. Dzięki temu możliwe stało się wprowadzenie do oferty placówki badań spirometrycznych wraz z próbą rozkurczową. Warto podkreślić, że szpital jako jedyna placówka medyczna w powiecie średzkim oferuje tego typu badania.

Spirometria jest prostym i szybkim badaniem, pozwalającym na ocenę czynności układu oddechowego u osób z objawami chorobowymi (np. duszność, kaszel), u osób z czynnikami ryzyka, jak palenie papierosów czy czynniki toksyczne w miejscu pracy, a w chorobach układu oddechowego – rozpoznać (np. we wczesnym stadium przewlekła obturacyjna choroba płuc), ocenić upośledzenie funkcji układu oddechowego, monitorować przebieg choroby i skuteczność jej leczenia. Dzięki temu badaniu możemy monitorować przebieg astmy oskrzelowej, czy wspomnianej wcześniej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Objawami, które powinny skłonić nas do zgłoszenia się do lekarza pulmonologa są m.in. przewlekły kaszel,  duszność, krwioplucie oraz nawracające choroby, takie jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc – tłumaczy dr Joanna Kordeczka-Brzychcy z Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Średzkim Serca Jezusowego.

Zarząd Szpitala Średzkiego zapowiedział, że placówka planuje w ciągu najbliższych kilku tygodni zakup bronchofiberoskopu.

–  Jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwoli na jeszcze bardziej szczegółową diagnostykę układu oddechowego. Dzięki bronchoskopii możliwe będzie m.in. pobranie tkanek do badania bakteriologicznego czy histopatologicznego. Mamy nadzieję, że jak najszybciej uda nam się rozszerzyć ofertę placówki o kolejne badania diagnostyczne, co pozwoli na świadczenie naszym pacjentom jeszcze lepszej opieki medycznej – zapowiada prezes Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego Filip Waligóra.