Już ponad 100 dawców oddało krew

Od środy, 12 kwietnia 2017 r., mieszkańcy mogą oddawać krew w pomieszczeniach udostępnionych przez Szpital Średzki Serca Jezusowego Sp. z o.o. Dzień wcześniej nastąpiło uroczyste otwarcie punktu. Od tej pory na oddanie krwi zdecydowało się ponad 100 dawców.

Po kilku miesiącach adaptacji pomieszczeń szpitalnych na parterze przy laboratorium, 11 kwietnia 2017 r. nastąpiło uroczyste przekazanie pomieszczeń. Od 12 kwietnia mogą w nim oddawać krew mieszkańcy. Punkt pobrań czynny będzie dwa razy w tygodniu – w środy i w piątki w godzinach 8:30 – 13:30.

Zainteresowanie donacją w pierwszych dniach było ogromne. W ciągu pierwszych dwóch tygodni krew oddało 101 osób. Zebrano łącznie ponad 45 litrów krwi. Sami średzianie nie kryli zadowolenia, że mają możliwość oddawania krwi już nie raz, a dwa razy w tygodniu, na dodatek w bardziej komfortowych warunkach.

Bardzo dobrze, że powstał ten punkt. Oddawanie krwi w krwiobusie nie było zbyt wygodne i było uciążliwe, szczególnie zimą – mówił jeden z krwiodawców. – Nowo powstały punkt stwarza dogodne warunki dla nas, krwiodawców – zarówno pod względem wizualnym, jak również dzięki fachowej obsłudze – dodał inny.

Powrót punktu krwiodawstwa

Przypomnijmy, że w naszym mieście stacjonarny punkt krwiodawstwa już dawniej funkcjonował. Został zlikwidowany w grudniu 2007 r. przez ówczesną dyrektor Szpitala, Krystynę Brzezińską oraz ówczesnego starostę, Piotra Piekarskiego. Przez ostatnie 9 lat chętni mogli oddawać krew tylko raz w tygodniu, w środę, w specjalnym ambulansie KOMAR działającym przy Szpitalu Średzkim. Wielu krwiodawców, którzy nie mieli możliwości skorzystania z krwiobusa w wyznaczonych godzinach, jeździło do innych miejscowości bądź rezygnowało z oddania krwi.

Średzcy krwiodawcy wielokrotnie zwracali się z apelem o przywrócenie punktu krwiodawstwa. Z inicjatywy Starosty Marcina Bednarza oraz Burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego w ubiegłym roku zostały podjęte rozmowy z dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, Krzysztofem Olbromskim. Efektem rozmów była zgoda RCKiK na utworzenie w Środzie Wielkopolskiej stałego punktu poboru krwi.

RCKiK_3

RCKiK_1RCKiK_2