Coraz lepsza opieka na oddziale ginekologiczno-położniczym

Od kilku lat samorząd oraz władze Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego inwestują w gruntowną modernizację placówki oraz wymianę sprzętu. W efekcie od 2012 roku liczba noworodków urodzonych w średzkim szpitalu  systematycznie rośnie. Pracownicy placówki z dumą opowiadają o zmianach, jakie nastąpiły w szpitalu na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Na oddziale ginekologiczno-położniczym w tym roku przyszło na świat już blisko 300 noworodków. Szacuje się, że pod koniec 2017 roku liczba urodzeń w szpitalu może przekroczyć rekordową liczbę 900 dzieci. Ten stan rzeczy Szpital Średzki zawdzięcza w dużej mierze zmianom, jakie dokonały się w placówce w ciągu ostatnich kilku lat i które pozwoliły znacząco podnieść jakość opieki okołoporodowej.

Szpital Średzki regularnie inwestuje w nowoczesny sprzęt, który obecnie wraz z wyremontowanymi salami służy zarówno matkom, jak i noworodkom przebywającym na oddziale ginekologiczno-położniczym. Wśród niedawnych zakupów można wymienić m.in. urządzenie do pomiaru KTG (monitorowania akcji serca płodu), aparat USG, nowe łóżka, szafy oraz komputery. Gruntownie odnowiony i doposażony został także gabinet zabiegowy.

Od kilku lat wyraźnie odczuwamy wsparcie władz powiatu, gminy, a także zarządu Szpitala w zakresie rozwoju oddziału ginekologiczno-położniczego oraz noworodkowego. Dzięki tej współpracy możemy jeszcze lepiej służyć naszym pacjentom oraz zapewnić im opiekę na najwyższym poziomie – wskazuje dr Janina Juskowiak-Kaczmarek, ordynator Oddziału Noworodkowego.

Pod koniec 2016 roku na oddziale noworodkowym pojawił się nowoczesny resuscytator oddechowy, który zastąpił dotychczas wykorzystywane urządzenie. Z kolei w tym roku oddział wzbogacił się również o nowe stanowisko noworodkowe z możliwością wsparcia oddechowego, a także łóżeczko do fototerapii, niezbędnej w przypadku leczenia żółtaczki okresu noworodkowego. Docelowo władze Szpitala Średzkiego planują także zakupić sprzęt do nieinwazyjnego wsparcia oddechowego typu CPAP. Pozwoli to na jeszcze lepszą opiekę nad noworodkami z zaburzeniami oddechowymi.

Zmiany w średzkiej placówce objęły jednak nie tylko remonty pomieszczeń oraz zakup sprzętu, ale również dokształcanie kadry pracowników oddziałów.

Na przełomie 2016 i 2017 roku lekarze, pielęgniarki i położne z oddziału ginekologiczno-położniczego wzięły udział w szkoleniu z resuscytacji noworodka. Część naszych lekarzy uczestniczyła także w szkoleniu w zakresie USG organizowanym przez Szpital Wojewódzki w Poznaniu – mówi dr Janina Juskowiak-Kaczmarek. – Staramy się nadążyć za trendami, które w dziedzinie neonatologii zmieniają się błyskawicznie. Mając dostęp do najnowszej wiedzy, możemy z powodzeniem wykorzystać ją w naszej codziennej pracy z pacjentkami – dodaje.