Badania diagnostyczne w Białym Miasteczku

W ramach tegorocznych Dni Powiatu Średzkiego 24 czerwca br. przed Szpitalem Średzkim Serca Jezusowego powstało tzw. Białe Miasteczko, w którym uczestnicy mogli wykonać badania profilaktyczne. Z możliwości dodatkowej konsultacji ze średzkimi lekarzami specjalistami skorzystało blisko 100 osób.

Profilaktyka to bardzo istotny element współczesnej medycyny. Aby zachęcić pacjentów do dbania o zdrowie, średzka lecznica regularnie podejmuje działania ułatwiające im dostęp do podstawowych badań diagnostycznych. Podczas festynów, pikników czy wydarzeń sportowych specjaliści ze Szpitala Średzkiego zamieniają gabinety na biały namiot, w którym spotykają się z uczestnikami imprezy.

Podobnie funkcjonowało Białe Miasteczko podczas Dni Powiatu Średzkiego. W sobotę od godziny 10:00 do 14:00 przeprowadzano m.in. badania spirometryczne, audiometryczne, EKG czy EEG. Pacjenci mogli także otrzymać porady w zakresie dolegliwości powiązanych z cukrzycą, czy owrzodzeniem żylnym oraz chirurgii ogólnej, a także pulmonologii i kardiologii. Największa liczba średzian zgłosiła potrzebę wykonania badania EKG (44 osoby). Dużym zainteresowaniem cieszyła się także spirometria, której poddały się 33 osoby. Przeprowadzono również audiometrię (10 osób), EEG (4 osoby) oraz cytologię (1 osoba). Lekarze nie zapomnieli także tego dnia o najmłodszych. Średzki pediatra pokazywał na przyniesionych przez dzieci pluszowych misiach podstawowe działania z zakresu pierwszej pomocy i badań diagnostycznych. Dzięki temu mali pacjenci w bezpiecznych warunkach mogli oswoić się ze sposobem, w jaki odbywają się wizyty lekarskie.

W organizacji Białego Miasteczka pomagały także stowarzyszenia pozarządowe. W sobotę kurs pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzili przedstawiciele Diabetyków Średzkich, Towarzystwo Średzkich Amazonek przygotowało instruktaż dotyczący samobadania piersi, natomiast Centrum Aktywności edukowało w kierunku chorób metabolicznych. Zainteresowani mogli także zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku w punkcie fundacji DKMS. Na Dniach Powiatu Średzkiego w ramach Białego Miasteczka obecni byli także przedstawiciele firmy Synexus, z którą lecznica współpracuje przy przeprowadzaniu badań klinicznych. Pod namiotem firmy przeprowadzany był pomiar ciśnienia, tkanki tłuszczowej oraz BMI. Dodatkowo, pacjenci po zdarzeniach kardiologicznych oraz chorujący na cukrzycę otrzymywali zaproszenia na przeprowadzenie kompleksowych badań w szpitalnym laboratorium.

Wczesne wykrycie schorzenia czy choroby znacznie zwiększa prawdopodobieństwo ich całkowitego wyleczenia. Moment rozpoczęcia leczenia zależy jednak od tego, kiedy do specjalisty zgłosi się pacjent. Dlatego też poddawanie się badaniom okresowym i nie bagatelizowanie objawów jest tak istotne – daje ono lekarzom szanse na szybkie podjęcie działań – podkreśla prezes Zarządu Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego Filip Waligóra. – Białe Miasteczka na imprezach plenerowych organizowanych w powiecie średzkim są obecne od ubiegłego roku. Mogliśmy więc już zauważyć, że taka forma kontaktu z lekarzami przypadła pacjentom do gustu – dodaje prezes Filip Waligóra.

Białe Miasteczko obecne było do tej pory na takich imprezach jak m.in. Średzkie Sejmiki Kultury, Bieg Nadziei, czy Biała Niedziela w Grodziszczku. Za każdym razem cieszyło się ono duża popularnością wśród uczestników wydarzeń.